צבעים בעיצוב

בבואנו לתכנן את עיצוב הבית בכלל, ואת עיצוב ארון הבגדים שלנו בפרט, עלינו להתחשב בהמון פרטים – מיקום, פונקציונאליות, קווי מתאר, חומרי גלם ועוד, כך שלפעמים אנחנו קצת מזניחים את אחד הנושאים החשובים ביותר – בחירת הצבעים המתאימים, הן לאופי ולטעם שלנו, והן לעיצוב שאר הבית. במאמר זה ננסה לעזור לכם עם בחירת הצבע המתאים ביותר עבור הארון שלכם – מה הצבעים שאנחנו מכירים כל כך טוב מייצגים?

לבן – מעצם היותו ניטראלי ומתאים להכל, מדובר באחד הצבעים הפופולאריים ביותר בעיצוב הבתים בישראל. הוא סמל התמימות והטוהר, נחשב לצבע קיצי וקליל, אך עם זאת קל לראות עליו לכלוך ויותר קשה לשמור עליו נקי מאשר צבעים אחרים. הצבע הלבן מתאים לחללים קטנים, ובעיקר מתאים לאנשים שאוהבים מראה נקי ומוקפד, אבל גם מוכנים להשקיע את המאמץ בלשמור עליו כזה…

ירוק – צבע מרגיע ומרענן, הגורם להרפיה של השרירים, העצבים והמחשבות, מנקה את האנרגיות בגוף ומאפשר התחדשות ותחושה של שלווה. הירוק מזוהה עם החזרה לטבע, ומתאים לאנשים שלווים ומאוזנים, המחפשים נגיעות של מראה טבעי בביתם.

שחור – שחור הוא צבע של סמכות וכוח, וכנראה שהוא לנצח יהיה באופנה…אך שימו לב – הצבע השחור גורם לתחושה של סגירת החלל, ומשדר ניכור – השתמשו בו בתבונה, בנגיעות, וצרו לו קונטרסטים רבים של צבעים בהירים.

אדום – הצבע הכי אמוציונאלי, ממריץ את קצב הלב והנשימה ונחשב לצבע של אהבה. בעיצוב משתמשים באדום לצורכי הדגשה – בדומה לצבע השחור, השתמשו בו בתבונה וצרו קווי מתאר או רצועות אורכיות/רוחביות עם אדום, אך אל תתנו לו להשתלט על כל הבית, וגם לא על כל הארון…

כחול – צבע השמיים והים גורם לתגובה הפוכה מאדום – הוא גורם לגוף לייצר כימיקלים מרגיעים, ולכן הוא שלו ומרגיע. מחקרים מראים שהצבע הכחול גורם לאנשים להיות פרודוקטיביים יותר, ולכן מומלץ לשלב אותו בחדרי עבודה.

צהוב – צבע עליז וקיצי, אך בעוד שהוא נחשב לצבע אופטימי, אנשים מאבדים שליטה על עצמם בחדרים צהובים, והתינוקות בוכים יותר. זהו הצבע הבעייתי ביותר לקליטה עבור העיניים, לכן הוא משתלט אם מגזימים בשימושו. צהוב משפר את הריכוז, וממריץ את חילוף החומרים.

סגול – מסמל יוקרה, עושר ותחכום. הוא מסמל נשיות ורומנטיות. עם זאת, מכיוון שהוא לא צבע נפוץ בטבע, סגול נראה לפעמים מלאכותי.

חום – יציבות. חום הוא הצבע של האדמה והוא נמצא בשפע בטבע. חום בהיר מסמל מקוריות, בעוד שחום כהה דומה למשהו שכיח, כמו עץ או עור. חום יכול להיות צבע עצוב ומלנכולי. גברים נוטים להעדיף את החום כצבע האהוב עליהם.